vijesti www.metkovic.hr

 Zanimljivosti

Troja u Kutima

Metković, 6.7.2005. - Točno dvadeset godina, otkako je Priceova knjiga "Homerova slijepa publika" podignula prašinu oko mogućeg lociranja Troje u Gabelu kod Metkovića, opuzenski umirovljenik Ante Toni Nikolić priču vraća ponovno u dolinu Neretve, ovaj put na područje jezera Kuti u Zažablju. Sve to potkrjepljuje ogromnim minuciozno izrađenim reljefom koji je u međuvremenu morao rastaviti jer mu je u stanu zauzimao cijelu prostoriju. Pročitajte osvrt Radoslava Dodiga.

   Kada je prije dvadeset godina, u ljeto 1985., meksički hotelijer Roberto Salinas Price senzacionalno uzviknuo "Troja je u Gabeli", nije ni slutio koliko će se njegova zaraza u traganju za Homerovom Trojom proširiti na domaće istraživače. Najnovije "otkriće" stiže opet iz doline Neretve, točnije iz malene općine Zažablje. Ante Nikolić otkrio je novinarima da se čuvena Troja nalazi ispod jezera Kuti.

 Zaljubljenik u Homerovu "Ilijadu", čije stihove u prijevodu recitira naizust, tvrdi da se ispod jezera Kuti, nalazi potopljen grad Troja. Za svoju pretpostavku navodi još nekoliko mjesnih naziva mjesta i lokaliteta. Među njima najvažniji su selo Trojavina, brežuljak Troilo i Ilijino polje. Brdo Grebak (384 m), s kojega se vidi dobar dio Poneretavlja, mitski je Gargar, a rječica Mislina nazivala se u staro doba Simoent, ili Simois, kako tvrdi Nikolić, pozivajući se na Maretićev prijevod "Ilijade". Ostala mjesta u okolici jezera Kuti imaju također slavnu prošlost: sela Mlinište, Klačina, Badžula, Kosa i Brestica.

  Novi homerolog Tomislav Nikolić bio je škrt u obrazlaganju trojanske topografije i tumačenju Homerovih opisa bitaka i junaka. Potvrdio je da se mikenski kralj Agamemnon, zajedno s Odisejem, otisnuo s Itake u Jonskom moru i doplovio do jadranskih voda. I onda je izbio čuveni rat između Ahejaca i Trojanaca.

  Jezero Kuti za ljetnih je dana turističko izletište, gdje krstare maleni čamci na fotosafariju. Možda se kojemu izletniku osmjehne sreća, pa na dnu jezera opazi ruševine Prijamove palače.
 
  Koliko neotkrivenih Troja?
  Uz Atlantidu Troja je svakako najintrigantniji lokalitet iz daleke i mitske prošlosti. Stoga ne začuđuje što se u traganje za ubikacijom Troje javio niz istraživača amatera, koji je traže na raznim stranama i mjestima. Nakon Troje u Gabeli, javilo se više crnogorskih trojanologa, pa je Troja otkrivena u okolici Bara, u Igalu, Podgorici i pod Lovćenom. Inženjer Sikirica našao je svoju Troju u Trilju (Troja i Trilj imaju ista dva početna slova), a Ivan Vujević odmaknuo je Troju malo dalje od Gabele, u Humac kod Ljubuškoga.
  Možda će nazivi mjesta s korijenom troj- ponukati nove istraživače u traganju za Trojom. Naime, na južnoslavenskom prostoru puno je lokaliteta gdje se može kriti Troja: Troja (Lebane, Kosovo), Trojanci (Bijeljina), Trojinac (Petrinja), Trojan (Višegrad), Trojaci (Sl. Požega) i mnogi drugi.