vijesti www.metkovic.hr

 Kultura

Vrednovanje djela književnika Vladimira Pavlovića

Metković, 29.9.2014. - Od 25. do 27. rujna održan je Deseti neretvanski književni, znanstveni i kulturni susret posvećen hrvatskom književniku Vladimiru Pavloviću, rođenom Trebižačaninu koji je dio života proveo kao nastavnik u Kuli Norinskoj i kao ravnatelj Gradskog kulturnog središta u Metkoviću te koji je 1995. za Zbirku pjesama Gral dobio književnu nagradu Tin Ujević.
    Susret su u Neumu, Metkoviću, Opuzenu, Pločama i Čapljini organizirali Neretvanska riznica umjetnina i inih vrijednosti, Hrvatska kulturna zaklada, Društvo hrvatskih književnika, Društvo hrvatskih književnika Herceg-Bosne, Južnohrvatski ogranak DHK, Općina Čapljina i Matica hrvatska Neum, a o životu i književnom djelu Vladimira Pavlovića govorilo je preko trideset stručnjaka među kojima su bili akademik Dubravko Jelčić i predsjednik DHK Božidar Petrač.
    Skup u Metkoviću održavao se u prostoru metkovske Gimnazije pa je okupljene na početku pozdravio ravnatelj Jozo Jurković, nakon kojega je to uime gradonačelnika Petrova učinio njegov zamjenik Nikola Grmoja. Skup je otvorio književnik Stjepan Šešelj zahvalivši domaćinu na gostoprimstvu te brojnoj publici.
   O Pavlovićevu životu govorio je čapljinski književnik Ljubo Krmek, a potom se na Pavlovića kao na pjesnika biblijskih motiva i kršćansko-domoljubne nutrine osvrnuo fra Venedelin Karačić. Slijedili su fra Andrija Nikić i Mile Pešorda koji je govorio o godini 1971,. kada su sedmorica hrvatskih književnika iz BiH potpisalai Sarajevsku deklaraciju o hrvatskome jeziku. Među sedmoricom bili su Vladimir Pavlović, Pešorda i Metkovcima znani pok. Nikola Martić. Fra Mile Stojić je govorio o Pavlovićevu pjesništvu istaknuvši da je njegovo djelo prožeto dostojanstvom i mirotvorstvom te da je Pavlović pjesnik duboko ukorijenjen u sadašnjost.
    Prigodne stihove Pavlovićevih pjesama govorile su gimnazijalke Martina Manenica i Nikolina Škobo.
    Jezikoslovac Domagoj Vidović osvrnuo se na novoizišli Zbornik s prošlogodišnjega Susreta o Petru Tutavcu Biliću, rekavši da su Tutavčeve i Pavlovićeve sudbine donekle slične jer je trebalo proći puno vremena da ih vrednujemo kako su to zaslužili.
    Stjepan Šešelj je na kraju najavio XI. skup na kojem će se govoriti o fra Jeronimu Šetki te da će vođenje Susreta u budućnosti najvjerojatnije preuzeti Domagoj Vidović.