Metković,
8.11.2014. - Prije mjesec i pol dana naša je sugrađanka Božena Glavinić javila Bariši Iliću, predsjedniku Ornitološkoga društva Brkata sjenica iz Metkovića, da je pronašla iznemoglu sovu, za koju se činilo i da je i ranjena.
Članovi Društva preuzeli su pticu i odnijeli je na oporavak u Sokolarski centar Šibenik, gdje su je primili ljubazni djelatnici Centra i dali joj ime Metka, prema gradu gdje je pronađena. Metka je najvjerojatnije u lovu bila udarila u prepreku te je uz lakšu ozljedu krila bila dezorijentirana.
Nakon četrdesetak dana uspješna oporavka sova je vraćena u Metković, gdje su je u srijedu članovi Brkate sjenice pustili u prirodu na istome mjestu na kojemu je bila pronađena. – Bilo nas je strah kako će sova reagirati nakon 40 dana zatočeništva, no odahnuli smo kada je poletjela, a još smo bili sretniji kada je nakon nekoliko minuta do nas doprlo mužjakovo hukanje pa se nadamo da se Metka vratila svome partneru – rekao nam je Bariša Ilić.
Članovi Brkate sjenice na svemu zahvaljuju Sokolarskeme centru Šibenik te Javnoj ustanovi za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Dubrovačko-neretvanske županije, čije su djelatnice nazočile puštanju sove u prirodu.
Foto: OD 'Brkata sjenica'
Istočni Slavonci na studijskom putovanju deltom Neretve
Nedavno je na županijskoj mrežnoj stranici objavljena vijest kako su Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Dubrovačko-neretvanske županije i Društvo Brkata sjenica iz Metkovića ugostili predstavnike Općine Nijemci, Turističke zajednice Nijemci i Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Vukovarsko-srijemske županije, tijekom njihova studijskog putovanja deltom Neretve koje je u sklopu projekta Centar za promatranje ptica Nijemci.
Djelatnice Javne ustanove su, u suradnji s Barišom Ilićem, voditeljem Ornitološke postaje Metković Hrvatskog ornitološkog društva i predsjednikom Društva Brkata sjenica, tijekom studijskoga posjeta održale stručno vodstvo koje se sastojalo od edukativnoga i terenskoga dijela. Tijekom edukativnoga dijela predstavnici institucija iz Vukovarsko-srijemske županije imali su prilike pobliže se upoznati sa zaštitom prirode delte Neretve, područjem Natura 2000 te projektima i aktivnostima koje se provode na spomenutom području.
Terenski je dio putovanja pod stručnim vodstvom Bariše Ilića obuhvatio posjet lokaciji prstenovanja ptica kao i samu demonstraciju postupka prstenovanja ptica. Obišli su se i posebni rezervati: Delta Neretve – jugoistočni dio, Pod gredom i Prud te Natura 2000 područja Delte Neretve.