vijesti www.metkovic.hr

 Domovinski rat

Novo spomen-obilježje poginulim pripadnicima 116. brigade HV-a Mariju Jadrešku i Peri Šanji

Metković, 8.12.2014. - Jučer je u Trebimlji pokraj Ravnoga u Popovu polju, uz župnu crkvu Uznesenja Blažene Djevice Marije u središtu mjesta otkriven novouređeni spomenik pokojnima Mariju Jadrešku i Peri Šanji, poginulim hrvatskim braniteljima i pripadnicima 116. brigade HV-a.
    Ranije je blizu toga mjesta bila postavljena spomen-ploča koju je oštetio zub vremena. Uređenje novoga spomen-obilježja inicirali su prijatelji pok. Marija, članovi Udruge veterana IV. gardijske brigade, podružnice DNŽ koji su u suradnji sa župnikom Trebimlje i Ravnoga don Perom Pavlovićem i načelnikom općine Ravno Andrijom Šimunovićem novo spomen-obilježje podignuli na vidljivu mjestu blizu crkve uz cestu. Nakon što je don Pero blagoslovio spomenik, članovi obitelji i prijatelji položili su cvijeće i zapalili svijeće, dok su pučki pjevači župe sv. Nikole iz Metkovića otpjevali nekoliko prigodnih pjesama, a potom su zajedno otišli na misu u župnu crkvu. Veterani i pučki pjevači sudjelovali su i na svetoj misi u crkvi Rođenja Blažene Djevice Marije u Ravnom, nakon koje su pučki pjevači Ravnjanima otpjevali nekoliko pjesama. Bila je to prigoda za posjet i znamenitoj špilji Vjetrenica u Zavali na samome rubu Popova polja. Špilja je od 1952. godine zaštićeni spomenik prirode. Prosječna dnevna temperatura u špilji ljeti i zimi je 11 stupnjeva, a ukupna duljina špiljskih kanala je 7013 metara. Godine 1964. špilja je opsežno uređena i elektrificirana u duljini od 1050 metara, s uređenom stazom od 1300 metara. Danas je staza prilagođena turističkim posjetima do 550 metara u dubinu. Prošle ju je godine posjetilo oko 10 000 turista, a ove godine dvostruko više. U jednoj od većih galerija špilje, s izvrsnom akustikom, pučki su pjevači otpjevali nekoliko pjesama.
    Nekada je tim dijelom Popova polja prolazila uskotračna željeznička pruga Gabela-Ravo-Dubrovnik-Zelenika (Crna Gora), koja je izgrađena 1901,. a ukinuta 1976., o čemu danas svjedoče ostaci trase te nekadašnje željezničke stanice u Ravnom i Zavali, koje su danas obnovljene u turističke svrhe. U Domovinskome ratu Zavala je na prvoj crti bojišnice bila teško oštećena stalnim neprijateljskim granatiranjima.