Metković,
26.10.2017. - U sklopu projekta Za odgovorno i transparentno upravljanje javnim dobrima i prirodnim resursima, u prostorijama Udruge DOBRA u četvrtak, 19. listopada održana je radionica pod nazivom Europska iskustva u upravljanju javnim dobrima: Napulj - naučene lekcije.
Predstavnica DOBRA-e Simona Pavlović zainteresiranim je građanima i predstavnicima civilnoga društva na radionici prenijela iskustva upravljanja vodnim resursima koje je donijela sa studijskog putovanja u Napulj. U Italiji je, naime, u lipnju 2011. godine na inicijativu građana održan referendum o privatizaciji vodoopskrbe i odvodnje. Na referendum je izašlo 56,9 % birača, od kojih je protiv privatizacije vodoopskrbe i odvodnje glasalo čak 95,35 %. Nakon uspješnog referenduma, nova je gradska vlast u Napulju u suradnji sa aktivističkom i akademskom zajednicom ne samo rekomunalizirala napuljsko poduzeće za vodoopskrbu i odvodnju, nego i mehanizmima participativne demokracije uvela sustav upravljanja u kojemu razne aktivne društvene grupe imaju određenu razinu kontrole nad poduzećem. – Napulj je izvrstan primjer kako je građanska inicijativa uspjela spriječiti pokušaj privatizacije vodoopskrbe – istaknula je Pavlović.
Radionica o pomorskom dobru
20. listopada predstavnici partnerskih udruga u Dubrovniku su dijelili materijale iz projekta i pozivali građane na radionicu o pomorskom dobru koje se održala 21. listopada u prostorijama Art radionice Lazareti. O pomorskom dobru i o tome imaju li građani pravo na slobodan pristup pomorskom dobru govorio je Enes Čerimagić pravnik udruge Zelena akcija.
Pomorsko dobro je javno dobro i u interesu građana je zadržati nadzor nad njim, tumači pravnik Zelene akcije, dodajući kako je potrebno stvoriti okvir za snažnu društvenu kontrolu i transparentnost u upravljanju javnim dobrima. Izmjene zakona o pomorskom dobru i javnim lukama stoga bi morale ići u tom smjeru a ne prema tržišnom otvaranju cjelokupne morske obale, zaključak je održane radionice.
Provedene aktivnosti dio su projekta Za odgovorno i transparentno upravljanje javnim dobrima i prirodnim resursima, koji se provodi se u partnerstvu UDD – Udruge za demokratsko društvo, Udruge DOBRA i Centra za održivi razvoj s ciljem jačanja kapaciteta organizacija civilnog društva za provedbu aktivnosti u svrhu povećanja odgovornosti i transparentnosti u upravljanju javnim dobrima i prirodnim resursima, jačanja kapaciteta novinara na istom području, te podizanje svijesti javne uprave i javnosti o dobrobitima transparentnosti i dobrog upravljanja. Projekt financira Europska unija kroz program IPA 2012 Jačanje lokalnih partnerstava za otvorenu vlast i borbu protiv korupcije u odgovornom upravljanju prirodnim resursima. Projekt sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.