Metković,
30.9.2016. - Prirodoslovni muzej Metković poziva učenike 5-ih i 6-ih razreda na radionicu Sve boje jeseni, koja će se održati u subotu, 1. listopada od 10:30 do 12 sati. Zbog ograničena broja mjesta najavite se na 690 673, a u slučaju velikog interesa radionica će se ponoviti.
Svake nas godine jesen počasti šarenilom boja lišća. Zašto baš ujesen lišće mijenja boju? Gdje se tijekom proljeća i ljeta skrivaju crvena, žuta i narančasta? Da bismo odgovorili na ta pitanja, moramo razumjeti što je list i koja je njegova uloga.
Za razliku od životinja i čovjeka, biljke same sebi stvaraju hranu. List je prirodna „tvornica hrane”. Biljke crpe vodu korijenjem iz tla, a iz zraka uzimaju plin ugljikov dioksid. Uz pomoć Sunčeve svjetlosti voda i ugljikov dioksid u zelenim dijelovima biljke pretvaraju se u ugljikohidrate − škrob i celulozu. Oni biljkama služe kao hrana, ali i kao gradivni element. Proces stvaranja ugljikohidrata u biljkama zove se fotosinteza. Tijekom fotosinteze nastaje i plin kisik koji biljke otpuštaju u atmosferu. Ključni je faktor tog složenog fotokemijskog procesa klorofil ili zeleni biljni pigment koji listovima, ali i mnogim drugim dijelovima biljaka daje zelenu boju. Klorofil apsorbira energiju Sunčeve svjetlosti potrebnu za stvaranje ugljikohidrata. Uz taj pigment lišće sadržava i biljne pigmente drugih boja, ali ih mi ne vidimo jer su tijekom proljeća i ljeta maskirani velikom količinom klorofila.